You are currently viewing Szkody górnicze co to?

Szkody górnicze co to?

W kontekście informacji o kolejnych zapadliskach ziemi w Trzebini oraz lokalnych wiadomości o uszkodzeniach budynków na Śląsku, używane jest określenie: szkody górnicze. Co to takiego? Jest to fraza, którą słusznie kojarzymy z górnictwem, ale jej definicji (legalnej) nie znajdziemy w ustawie Prawo geologiczne i górnicze.

Czym jest definicja legalna? Jest to zawarta w ustawie definicja określonego słowa lub frazy, która pozwala nam zrozumieć w jakim znaczeniu w tej ustawie wykorzystane jest definiowane słowo lub fraza.   

Szkody górnicze to potoczne określenie uszczerbku w majątku wywołanego działalnością (ruchem) zakładu górniczego, czyli kopalni. Są to szkody majątkowe, które obserwujemy na nieruchomościach. I choć jedne są spektakularne, jak głębokie zapadliska, a inne niewidoczne na pierwszy rzut oka, np. odchył budynku od pionu, to wszystkie mają wspólny mianownik. Powstały one na skutek eksploatacji górniczej prowadzonej pod powierzchnią uszkodzonej nieruchomości.  

Szkody górnicze – przykłady

W zależności od tego jaki jest bezpośredni impuls, który powoduje powstanie szkody jej ujawnienie może nastąpić od razu po wstrząsie lub osuwisku, albo po pewnym czasie powolnej zmiany wysokości położenia poszczególnych rogów lub ścian budynku.

Gdy budynek przychyli się o kilka promili lub odczujemy wyjątkowo silny wstrząs, w okolicy nadproży okien lub drzwi mogą pojawiać się siateczki pęknięć. Łatwo też wychwycić te zmiany w okolicach schodów i niezakrytych przestrzeni strychowych lub piwnicznych. Obciążenia mogą powodować także pękanie ścian, podłóg czy sufitów, zwłaszcza w miejscach łączeń i rogów.

Sygnałem zmiany względem pierwotnej wysokości położenia rogów budynku może być konieczność dodatkowej regulacji okien lub drzwi, które coraz ciężej się otwierają i zamykają lub robią to same bez naszej pomocy. Oczywiście przyczyny mogą być inne, ale sygnał ten może być połączony z koniecznością podkładek pod rogi mebli, które kiedyś stały prosto.

Eksploatacja górnicza wpływa na wysokość wód gruntowych co oznacza, że może powodować wysychanie upraw, lasów czy stawów.

Skoro na skutek oddziaływania kopalni grunt pracuje, to szkodą górniczą może być przerwanie lub rozszczelnienie drenażu budynku, a w konsekwencji przykre zalanie piwnicy.

Najbardziej spektakularnym i na szczęście najrzadszym skutkiem są bardzo niebezpieczne zapadliska oraz leje, czyli nagłe przemieszczenie gruntu. Jak bardzo są to niebezpieczne zjawiska pokazują doniesienia z Trzebini, które za pośrednictwem portali informacyjnych obiegły całą Polskę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat przebiegu zgłoszenia szkód górniczych lub uzyskania odszkodowania? Zapraszam do zakładki szkody górnicze lub bezpłatnej konsultacji.

adw. Piotr Bosowski